Czas coś zmienić, czyli co można zrobić aby trening był twórczy

Autor: Kulmatycki Wojciech

Bycie dobrym strzelcem oznacza bycie wytrwałym i cierpliwym, a nade wszystko konsekwentnym. Jeśli przypatrzeć się treningowi strzeleckiemu zobaczymy ciągle ten sam rytuał. Rozgrzewka, wejście na stanowisko, trening strzelecki i jeśli zawodnik nie zapomni to kilka złożeń z bronią angażujących lewą stronę ciała pod koniec treningu. I to wszystko, do następnego treningu. Trening strzelecki w głównej mierze oparty jest na metodzie powtórzeniowej ścisłej. Po to, aby strzelić w środek tarczy, należy kolejno wykonać kilkanaście czynności, które w swym wymiarze będą niezmienne przez cały czas trwania treningu. Trzeba chwycić broń, załadować, ustawić się do strzału, podnieść broń, zgrać przyrządy celownicze, zatrzymać się w rejonie celowania, płynnie wycisnąć język spustowy, oddać strzał, wytrzymać po strzale i odłożyć broń. I tak w kółko. I tak do mistrzostwa. Chyba tylko trening pływacki w swej monotonności przypomina trening strzelca. Czego zawodnik nauczył się na treningach, musi „sprzedać” na zawodach sportowych. Strzelectwo opiera się na stałych i niezmiennych elementach ruchowych, które trzeba cały czas doskonalić. Doskonalić, aby złożenie pierwsze, dziesiąte, setne czy ostatnie nie różniły się od siebie. Trening, który zawiera w sobie ciągłość powtarzania wyżej wymienionych elementów ma szansę zawodnika zaprowadzić na podium. Jedna z teorii treningu mówi, że jeśli po czterech treningach w tygodniu nie ma postępu należy spróbować pięciu lub sześciu treningów. Jeśli to nie da rezultatu – spróbuj zwiększyć trening z trzech godzin do pięciu dziennie. Pamiętajmy, że doba ma tylko 24 godziny. Może się uda…

Poniżej przedstawię kilkanaście sposobów na urozmaicenie treningu strzeleckiego. Może nie trzeba więcej i dłużej trenować. Może warto inaczej. Trening powinien być twórczy, urozmaicony, oddziaływujący na różne sfery działania sportowca. Nie wolno zamknąć się w kręgu powtarzanych ciągle tych samych czynności. W procesie treningowym warto zwrócić uwagę na współpracę na linii trener – zawodnik. Kolejne jednostki treningowe nie mogą być kolejno powtarzanymi szablonami czynności na strzelnicy. Spojrzenie na problem osiągnięcia wyniku z różnych płaszczyzn może doprowadzić do celu. Cel jest zawsze jeden – środek tarczy. Jak najczęściej.

Przedstawione poniżej metody są ułożone w dowolnej kolejności. Każda z metod może okazać się skuteczna, zatem szeregowanie ich jest dowolne. Przy każdej z metod przedstawię charakter treningu w jakim ma on być wykonywany. W jednostce treningowej można wykorzystać jedną lub wiele metod. Można skupić się na jednym elemencie lub łączyć metody aby osiągnąć pożądany efekt.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 7, Wrocław, 2010,
ISBN 978-83-928836-1-6

Autor: Kulmatycki Wojciech

Podziel się