Ocena wyniku sportowego oraz koncepcja organizacji procesu szkolenia. Nowe wyzwania

Obecną młodzież, która wyjeżdża z Polski, inne realia zaczynają przerastać. Nie są przygotowani na taki przeskok. A w wieku 21 czy 22 lat jest już za późno na naukę. W Borussi na przykład nikt nas do niczego nie namawia. Gdy wchodzę na siłownię przed treningiem, jest tam już połowa drużyny, choć nie mamy takiego obowiązku. Po prostu bierze górę świadomość, że mnóstwo konkurentów czaka na naszą słabszą formę. Dlatego chcesz, by taki słabszy moment nie przyszedł. Sprawa jest prosta: mniej narzekania, więcej „pracy”

Jakub Błaszczykowski

Autor: Kijowski Andrzej

Ostatni okres czasu zmusił mnie do weryfikacji wielu poglądów na system szkolenia, który dotychczas prezentowałem i przedstawiałem w wielu wcześniejszych artykułach. Przyczyniły się do tego głównie:

  • wyniki uzyskiwane w tym roku przez juniorów,
  • opinie i wymogi, jakie stawia Ministerstwo Sportu przed PZSS, prezentowane podczas rozliczeń (oceny) udziału reprezentantów Polski w Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy

Dalej jestem przekonany, że organizacja współzawodnictwa w sporcie dzieci i młodzieży opiera się na założeniach, że wszelkie osiągnięcia i sukcesy na tym etapie są tylko celami pośrednimi, etapowymi na drodze do mistrzostwa sportowego w wieku dojrzałym.

Głównym celem szkolenia jest osiągnięcie poziomu mistrzowskiego w wieku seniora, a nie doraźnych sukcesów w młodszym wieku. Wyniki juniorów powinny cieszyć, bo mogą świadczyć o talencie zawodnika i dobrej pracy treningowej, ale jeżeli nie potwierdzają tego w wieku dorosłym oznacza to że:

  • proces szkolenia był źle zorganizowany lub
  • możliwości zawodnika wyczerpały się.

Coraz częściej widać młodych zawodników, którzy zaczynają na równi rywalizować z zawodnikami dorosłymi. Już wcześniej można było zauważyć 18-latków, którzy zdobywali nawet złote medale Igrzysk Olimpijskich (1992, 2016)...

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 14, Wrocław, 2017,
ISBN 978-83-941103-2-1

Autor: Kijowski Andrzej

Podziel się