Porady praktyczne dla trenerów – kontrola i regulacja prędkości śrutu na przykładzie popularnych modeli karabinów i pistoletów pneumatycznych

Autor: Bartosiak Tadeusz

Nowoczesne technologie, materiały oraz innowacyjna myśl techniczna mają bezpośredni wpływ na konstrukcję i parametry nowoczesnej broni pneumatycznej. Nikogo już nie dziwi osiąganie przez wyczynowych zawodników maksymalnych wyników. Jednakże, aby ten na wskroś nowoczesny sprzęt działał bezawaryjnie przez długi okres czasu konieczna jest jego codzienna pielęgnacja oraz regularne przeglądy techniczne. Podstawowym a zarazem nieskomplikowanym sposobem sprawdzenia stanu technicznego karabinka lub pistoletu pneumatycznego jest kontrola prędkości wylotowej śrutu.

Stała prędkość wylotowa śrutu jest jednym z decydujących czynników uzyskania dobrego skupienia na tarczy. Brak powtarzalności strzału powoduje zwiększenie rozrzutu śrutu, co w konsekwencji zmniejsza szanse zawodnika na uzyskanie wysokiego wyniku sportowego.

W niniejszym artykule chciałbym przedstawić sposób sprawdzenia i regulacji prędkości śrutu na przykładzie popularnych w Polsce karabinków pneumatycznych oraz pistoletu pneumatycznego Morini. Regulacja prędkości śrutu w innych modelach karabinków i pistoletów pneumatycznych może wyglądać podobnie, jednakże przed rozpoczęciem działań związanych z dokonywaniem jakichkolwiek regulacji należy upewnić się czy sprzęt, który zamierzamy regulować ma podobną konstrukcję.

Tak jak wspomniano wcześniej kontrola prędkości wylotowej śrutu jest niezbędna do określenia stanu technicznego broni pneumatycznej oraz sprawdzenia jakości używanego śrutu. Ewentualne niesprawności mogą dotyczyć:

  1. Uszkodzonych lub zużytych uszczelek – nieszczelności.
  2. Nieprawidłowego działania reduktora ciśnienia – zbyt niskie lub wysokie ciśnienie, niestabilna praca reduktora, nieszczelność.
  3. Nieprawidłowego działania zaworu dozującego dawkę powietrza – nieszczelność lub zacięcia zaworu.
  4. Problemów mechanicznych – skrzywiony lub zatarty bijnik, zużycie lub odkształcenie sprężyny.
  5. Niska jakość śrutu – śrut nie „trzyma” parametrów – waga, średnica, wykonanie.

Kontrolę i ewentualną regulację prędkości należy każdorazowo przeprowadzić po samodzielnej naprawie broni pneumatycznej lub u rusznikarza.

Zasada działania urządzeń pomiarowych

 Większość dostępnych urządzeń mierzących prędkość śrutu działa na podobnej zasadzie. Dwie fotokomórki na podczerwień oddalone są od siebie o pewną stałą odległość. Przelatująca śrucina nad pierwszą fotokomórką bramki pomiarowej uruchamia licznik czasu a przelatując nad drugą fotokomórką bramki zatrzymuje go. Zarejestrowany czas (w milisekundach) przeliczany jest przez mikroprocesor urządzenia na prędkość a następnie wyświetlany na wyświetlaczu.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 7, Wrocław, 2010,
ISBN 978-83-928836-1-6

Autor: Bartosiak Tadeusz

Podziel się