300m Lapua European Cup

300m Lapua European Cup

W szwajcarskim Thun rozegrano kolejną i ostatnią już w tym roku rundę Pucharu Europy w karabinowych konkurencjach na dystansie 300m. Nasz kraj reprezentowała najliczniejsza ekipa tych zawodów (!) składająca się z 11 zawodników.

Dzień pierwszy startów upłynął pod znakiem strzelania konkurencji karabinu Standard 3x20. O dużym pechu może mówić Tomasz Bartnik, który w rywalizacji uzyskał wynik 586 pkt., który dawał by mu drugie miejsce. Niestety obowiązkowa kontrola ciężaru spustu po zakończeniu konkurencji wykazała, iż spust nie trzyma regulaminowej wagi 1500g.

Tomek został jako jedyny w stawce zdyskwalifikowany. Dodajmy, iż po tym wypadku obecny w Thun serwis Gruniga (producent karabinów) stwierdził wadę urządzenia spustowego, po czym bez zbędnej zwłoki wymienił Tomkowi cały mechanizm na nowy. Dodatkową konsekwencją dyskwalifikacji była utrata drugiego miejsca drużynowo. Cóż….pech.

Następnego dnia rywalizowały panie i panowie w morderczej konkurencji 3x40. Drużyna w składzie Karolina Kowalczyk, Sylwia Bogacka i Paula Wrońska wynikiem 3441 zdobyły srebrny medal oraz ustanowiły drużynowy Rekord Polski. Najwyżej na 5miejscu została sklasyfikowana Karolina Kowalczyk uzyskując 1165 pkt. W męskim odpowiedniku tej konkurencji Tomasz Bartnik wynikiem 1179 pkt zdobył srebrny medal oraz ustanowił Nowy Rekord Polski poprawiając dotychczasowy aż o 9 pkt. Wygrał Peni Istvan (HUN) wynikiem 1187 pkt. Dodatkowo drużyna w składzie Tomasz Bartnik, Robert Kraskowski i Rafał Łukaszyk ustanowiła Nowy Rekord Polski poprawiając stary aż o 25 pkt.

W ostatnim trzecim dniu startów rywalizowano w konkurencji karabinu 60 strzałów leżąc kobiet i mężczyzn. Ogromną niespodziankę sprawił Daniel Romańczyk, który wynikiem 599 pkt. zdobył złoty medal. Oczywiście jest to jego Nowy Rekord Polski poprawiony o 2 pkt. Do wyniku absolutnego został Danielowi już tylko jeden punkt. Rywalizacja w tej konkurencji była na niespotykanie wysokim poziomie. Trzech pierwszych zawodników strzeliło wynik 599 pkt. a następnych pięciu 598 pkt. Daniel zrewanżował się Rajmondowi Debevecowi za zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Changwoon (KOR), gdzie jak pamiętamy o złotym medalu decydowały dziesiątki wewnętrzne. Tym razem to Daniel strzelił o jedną dziesiątkę wewnętrzną więcej od Rajmonda. Daniel miał ich 43 a Rajmond 42. Jak to mówią szczęście sprzyja lepszym. Ale nie tylko. Sukces Daniela to zasługa również nowej wyselekcjonowanej dla niego lufy oraz elaborowanej amunicji, która jak się okazuje ma ogromne znaczenie w konkurencjach 300m.

Przy okazji męska drużyna w tej konkurencji w składzie Daniel Romańczyk (599), Andrzej Burda (594), Jacek Święty (592) uzyskała Nowy Rekord Polski dokładając do starego 6 pkt. i ostatecznie zajmując 4 miejsce (1 pkt. mniej od trzecich Szwajcarów). Więcej szczęścia miała natomiast kobieca drużyna, która w wyżej wymienionym składzie zdobyła srebrny medal. Najwyżej na 8 miejscu sklasyfikowana została Karolina Kowalczyk uzyskując 592 pkt. Gratulujemy zawodnikom wysokich wyników, gradu medali i Rekordów Polski. W obliczu zbliżających się Mistrzostwa Europy w Tolmezzo jest to dobry prognostyk.

Rezultaty

Pobierz
Podziel się