Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląskie 2018 we Wrocławiu

Wprawdzie fanfary jeszcze nie zabrzmiały, flagi nie załopotały na masztach, sędziowie i zawodnicy nie ślubowali; uroczyste otwarcie ciągle przed nami, ale  organizacyjnie i technicznie FOOM 2018 działa już z udziałem uczestników zawodów. Ekipy przybyły do Wrocławia, są po akredytacji i zakwaterowaniu, gotują się do kontroli technicznej, treningów i rywalizacji. Opiekunowie i szkoleniowcy reprezentacji wojewódzkich, sędziowie uczestniczyli w konferencji technicznej – ciekawej, wciągającej i nietypowej!

Antoni Kamiński, delegat techniczny zawodów zapowiedział m.in. stanowcze egzekwowanie od zawodników licencji strzeleckich, aktualnych badań lekarskich, jak również stosowania się do wymogów ISSF co do ubiorów na strzelnicy; nadchodzą ciężkie czasy dla dżinsów zwłaszcza niebieskich i pstrokatych koszulek. Młodzi sportowcy mają się prezentować w strojach swych reprezentacji.

A. Kijowski powiadomił o kuchni funkcjonowania finału i przedstawił krótką ogólną analizę aktywności i zaangażowania klubów strzeleckich w szkolenie dzieci i młodzież oraz rywalizowanie w systemie ogólnopolskim. Otóż z badań trenera kadry narodowej wynika, że aktywnością w tej formie szkolenia i rywalizacji wykazuje się 56 klubów w skali kraju.  Chociaż zauważalna jest pozytywna tendencja do odradzania się konkurencji, przez dość długi czas - się wydawało - zamierających. Trener podał przykłady konkurencji, w których ostatnio wzrosła liczba startujących. Wzrosła też liczba klubów zrzeszonych w PZSS , można powiedzieć nawet, że jest notowany dość gwałtowny przyrost zrzeszonych klubów, których  w rejestrze Związku  jest już ok. 400. Rozbieżność z liczbą klubów szkolących dzieci i młodzież znaczna i wskazująca, że nawet tak spektakularny przyrost liczby wydanych licencji klubowych nie przekłada się niestety na równie zauważalny rozwój ośrodków szkolących w obszarze najbardziej interesującym nie tylko PZSS, ale też MSiT oraz Instytut Sportu  Ten również  miał  swego przedstawiciela w konferencji technicznej,  gościem FOOM był Włodzimierz Pazik z zespołu metodycznego sportu młodzieżowego. Przedstawiciel IS  wyjawił priorytety i wyjaśnił podłoże decyzji resortu  co do wprowadzonych obecnie i zakładanych na przyszłość zasad centralnego finansowania  sportu. Przedstawił jakie mogą mieć konsekwencje dla polskich związków sportowych. Z zainteresowaniem wysłuchał uwag i propozycji zgłaszanych przez zebranych przedstawicieli środowiska sportu strzeleckiego. Zgodził się z niektórymi spostrzeżeniami krytycznymi wobec konkretnych sposobów punktowania  rywalizacji sportowej, również w odniesieniu do kategorii wiekowych, stwierdzając, ze także IS dostrzegł, iż zasady punktacji wymagają dopracowania i zapowiadając, że Instytut przygotowuje odpowiednią rekomendację szefowi resortu. Nawiasem mówiąc dotyczącą nie tylko naszego sportu. Przedstawiciel Instytutu zapowiedział, że uzyskane we Wrocławiu wnioski przedstawi do analizy w IS.

Jubileusz

20 lipca 1996 na Igrzyskach Olimpijskiej w Atlancie Renata Mauer zdobyła złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny. Pani Renato jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe chwile. Dostojnym Jubilatom p. Renacie Mauer Różańskiej i trenerowi Andrzejowi Kijowskiemu życzymy wszystkiego najlepszego i dalszych sukcesów.

Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląskie 2018 we Wrocławiu - otwarcie

Uroczystość otwarcia FOOM Śląskie 2018 prowadził prezes Dolnośląskiego ZSS Robert Pietruch. Monika Łysiak, członkini prezydium zarządu PZSS wyprowadziła poczty sztandarowe 16 województw. Ważne powody uniemożliwiły prezesowi Tomaszowi Kwietniowi przyjazd do Wrocławia, jednak głos szefa PZSS był obecny w hali finałowej wrocławskiego Śląska, a to za sprawą okolicznościowego adresu skierowanego do uczestników zawodów, odczytanego przez dyrektor sportową Związku Jolantę Tołczyk. Prezes przywitał i pozdrowił zwłaszcza młodych sportowców, życzył sukcesów i rozsądnego podejścia do niepowodzeń, poprosił o chwilę zadumy nad członkami strzeleckiej rodziny, związanymi z tą imprezą , którzy odeszli na zawsze w ostatnim czasie. Podziękował organizatorom za podjęcie się trudu przeprowadzenia FOOM oraz sędziom za bezstronne sędziowanie. Wszystkim życzył sukcesów i radości nie tylko z osiągnięć na arenach olimpiady, ale też z powodu spotkania koleżanek i kolegów oraz zawiązania nowych przyjaźni.

Otwarcie uświetnili swym przybyciem zaproszeni goście: dwukrotna mistrzyni i olimpijska i trzykrotna medalistka IO z Atlanty i Sydney Renata Mauer-Różańska, wicemistrz olimpijski z Atlanty Mirosław Rzepkowski, dyrektor WKS Śląsk Wrocław Janusz Pilch,  reprezentujący organizatora imprezy Województwo Śląskie Marcin Zubek, Marcin Kaleta, przedstawiciel Urzędu Miasta Wrocław oraz Arkadiusz Zagrodnik, prezes Dolnośląskiej  Federacji Sportu, który wypowiedział formułę otwarcia FOOM.

Michał Piątek (Zawisza Bydgoszcz) odczytał Apel Olimpijski. Ślubowania złożyli: w imieniu zawodników - reprezentantka  wrocławskiego Śląska Natalia Guzikowska. W imieniu trenerów - kierownik ekipy Dolnego Śląska Józef Zatwardnicki. Sędziów reprezentował Ryszard Kapłon.

 

Podziel się