Mistrzostwa Europy w strzelectwie - z Rosji do Polski

Mistrzostwa Europy w strzelectwie - z Rosji do Polski

W pierwszej połowie września do Wrocławia przyjedzie ponad tysiąc strzelców, na największe zawody strzeleckie w Europie. Co ważne - na mistrzostwach odbędą się pierwsze kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Możemy więc spodziewać się widowiskowych pojedynków między najlepszymi.

Za organizację Mistrzostwa Europy w strzelectwie odpowiada Polski Związek Strzelectwa Sportowego. - To dla nas duże wyróżnienie, ale też spore wyzwanie logistyczne - komentuje Andrzej Kijowski, prezes związku.

- Wyzwanie duże, bo czasu mało. Mamy tylko 5 miesięcy na przygotowanie mistrzostw - mówi Tomasz Kwiecień, wiceprezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. - Damy radę, bo mamy doświadczenie.

W ubiegłym roku na wrocławskiej strzelnicy rozgrywany był finał Pucharu Świata w strzelectwie sportowym. - Na jego przygotowanie mieliśmy tylko 2 miesiące - dodaje Kijowski. - No i wcześniej odbywały się też we Wrocławiu Mistrzostwa Europy w strzelaniach pneumatycznych, na Hali Stulecia.

Mistrzostwa we Wrocławiu będą odbywały się na strzelnicy WKS Śląsk przy ulicy Świątnickiej. - Mamy tam 40 stanowisk. To nie jest największa strzelnica w Europie, ale jedyna w Polsce, na której takie zawody możemy przeprowadzić - mówi Tomasz Kwiecień. - To Centralny Ośrodek Szkolenia Strzeleckiego PZSS.

-  Mistrzostwa możemy organizować we Wrocławiu dlatego, że zmieniono przepisy i dopuszczono mniejsze obiekty. To od strony organizacyjnej oznacza na przykład więcej zmian w tej samej konkurencji, program wydłużony do dwóch tygodni. Ale to też oznacza nowe możliwości dla nas - wyjaśnia Andrzej Kijowski.

Mistrzostwa Europy w Strzelectwie z Rosji do Polski przeniesione zostały decyzją European Shooting Confederation. - Generalnie zmieniły się miejsca organizacji wszystkich zawodów, jakie miały odbywać się na Białorusi i w Rosji - dodaje Andrzej Kijowski. Mistrzostwa we Wrocławiu rozgrywane będą w terminie 5-18 września, w konkurencjach karabinowych i pistoletowych seniorów na dystansie 50 i 25 metrów.

 - Mamy silną reprezentację kobiet w karabinie. Julia Piotrowska (Śląsk Wrocław), Natalia Kochańska (Gwardia Zielona Góra) i Aneta Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz) zdobyły przecież złoto w marcu, na mistrzostwach w Hamar, w Norwegii. Mamy dwóch dobrych zawodników w karabinie Tomasz Bartnik (CWKS Legia Warszawa) i Maciej Kowalewicz (Gwardia Olsztyn). W pistolecie Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz), ma za sobą dobry start na przykład w ostatnim finale Mistrzostw Europy - wylicza Andrzej Kijowski, prezes PZSS. - Ale liczymy, że błysną też inni zawodnicy.

Jako pierwsi rywalizować będą juniorzy. - 5-go września jest przyjazd juniorów. Następnego dnia jest kontrola sprzętu, nieoficjalne treningi, odprawa techniczna. 7-go września ruszają treningi oficjalne, a po południu o godzinie 17.00 będzie ceremonia otwarcia - dodaje Tomasz Kwiecień, wiceprezes PZSS.

Pierwsze finały będą już 8 września, a pierwszy mecz o złoto (juniorów mężczyzn, drużynowy) będzie 9 września. To też będzie najintenstyniwjeszy dzień strzeleckich mistrzostw juniorów - w planie w sumie 17 meczów, z czego aż 6 meczów o medale.

- 12-go września wyjeżdżają juniorzy, przyjeżdżają seniorzy i ruszają treningi. Pierwsze finały seniorów będą już 14-go września - wymienia Tomasz Kwiecień. A najdłuższy dzień strzelecki mistrzostw będzie 15-go września. To 17 meczów ustawionych między 9.00-18.30, z czego aż 10 finałowych rozgrywek (z 2 meczami o złoto).

W finałach będą liczyć się milimetry. Będą też spore emocje, ponieważ Mistrzostwa Europy w strzelectwie rozpoczynają kwalifikacje olimpijskie. A to znaczy, że zawodnicy we Wrocławiu walczyć będą także o udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W ME nie wystąpią wykluczeni z rywalizacji Rosjanie i Białorusini, ale nie powinno zabraknąć reprezentantów Ukrainy.

 

Podziel się