Pierwsze Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej

Pierwsze Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej

10 września 2022 roku z pewnością zapisze się w historii polskiego strzelectwa. W tym dniu odbyły się nomen omen I Mistrzostwa Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej. Staraniem środowiska strzelców historycznych, Mistrzostwa odbyły się w Poznaniu na Strzelnicy „Lizawka”, przy wielkim wsparciu władz samorządowych, a także Zarządu Okręgowego PZŁ w Poznaniu oraz wielkopolskich klubów kolekcjonerów broni.

Honorowy patronat nad zawodami objął Starosta Poznański Jan Grabkowski, a samo Starostwo czynnie uczestniczyło w przygotowaniu i organizacji zmagań, które nadzorował Wielkopolski Związek strzelectwa Sportowego. Bezpośrednim organizatorem Mistrzostw, był Klub Strzelecki TARCZA Szamotuły. Współorganizatorami zawodów byli KŻR LOK JASTRZĄB Swarzędz, KBS Opalenica oraz Zdzisław Kaczmarek Prezes Zarządu Warika-Admar.

Równolegle z zawodami miała miejsce wystawa broni kolekcjonerskiej, na której można było zobaczyć broń zarówno z Pierwszej, jak i Drugiej Wojny Światowej, a także jednostki powojenne oraz współczesne konstrukcje. Swoje bogate zbiory zaprezentowali wielkopolscy kolekcjonerzy: Zbigniew Długi i Henryk Plewa oraz właściciel firmy „Son of Gun”, Rafał Kotwicki.

   Zawody odbyły się zgodnie z regulaminem zawodów zamieszczonym w Zbiorze regulaminów PZSS dla konkurencji nie objętych przepisami ISSF na lata 2022 – 2024”. Konwencja zmagań jest równa dla wszystkich czterech konkurencji: pistolet/rewolwer, pistolet wojskowy, karabinek oraz karabin. Zgodnie z regulaminem, dystans strzelań to 50 metrów, 20 strzałów (bez strzałów próbnych) w następującym porządku: 10 strzałów do tarczy wojskowej FB 23p, i 10 do tarczy pistoletowej TS-4, w czasie 20 minut. Postawa stojąc, broń we wszystkich konkurencjach musi być centralnego zapłonu.

   Jeśli pistolet czy rewolwer nie budzą u osób niewtajemniczonych w strzelectwo historyczne  większych wątpliwości - to pistolet wojskowy, czyli pistolet centralnego zapłonu z kolbą - już tak. Broń taka musi strzelać amunicją pistoletową, której długość łuski wynosi do 30 mm. Podobnie jest w przypadku karabinu i karabinka. Również tą kwestię reguluje amunicja. Nabój karabinowy, posiada łuskę o długości od 50 mm. Natomiast wszystkie naboje pośrednie używane w karabinkach, mieszczą się w przedziale od 30 do 50 mm. We wszystkich konkurencjach, użyta jednostka broni musiała być co najmniej półwieczna i w stanie takim, jakim opuściła fabrykę - bez żadnych modyfikacji i przeróbek. Musiała być także bronią o charakterze wojskowym, bez dodatkowego wyposażenia i z mechanicznymi przyrządami celowniczymi.

Podczas mistrzostw dominowały jednostki „klasyczne”, karabiny Mauser, Mosin, Lee Enfield, Karol Gustaw i Schmidt Rubin. Jednak najstarszym z jakiego strzelano był karabin GEW88 z 1892 roku.  W konkurencji pistoletów lub rewolwerów, strzelano głównie  z Nagantów, Waltherów, Browningów, Makarowów i „Tetetek”, ale najstarszym w tej kategorii był Luger z 1916 roku. Strzelano także z pistoletów wojskowych, zwanych potocznie PM – w klasyfikacji zawodów – pistolet centralnego zapłonu z kolbą. Największym powodzeniem w tej konkurencji cieszyła się „Pepesza”, oraz PPS, Beretta i Suomi. Najstarszą jednostką w tej kategorii był niemiecki MP-34 z połowy lat trzydziestych XX-wieku. W kategorii karabinków dominował AK-47 potocznie zwany „Kałasznikowem”, M-16 produkcji Colta, ale najstarszą jednostką tego typu okazał się wojenny M-1 Carabine z 1944 roku.

   W pierwszych Mistrzostwach Polski w Strzelaniu z Broni Historycznej wzięło udział 33 zawodników, głównie z Wielkopolski – jak się okazało zagłębia kolekcjonerskiego i strzelectwa historycznego. Ale należy również wspomnieć o reprezentantach z klubów z poza Wielkopolski - Stowarzyszenia KSI z Gdyni,  Zawiszy Bydgoszcz, Amatora Wrocław, Dragona Zdrójno, czy Celu Góra.

   98 osobostartów które wyłoniło zwycięzców w tej specyficznej kategorii wchodzącej w skład sportu strzeleckiego, dało rezultaty które można uznać jako pierwsze Rekordy Polski.

Tytuły Mistrzów, Wicemistrzów i Drugich Wicemistrzów Polski w Strzelectwie Historycznym zdobyli:

 

Pistolet / rewolwer

 

 1. DUSZYŃSKI Marek, JASTRZĄB Swarzędz – 155
 2. NIEMCZYK Piotr, TARCZA Szamotuły – 150
 3. WOLNOWSKI Robert ZBROJOWNIA Suchy Las – 147

 

Pistolet wojskowy

 

 1. PRZYBYSZ Leszek, Zbrojownia Suchy Las – 173
 2. STEMPOROWSKI Rafał, Jastrząb Swarzędz – 173
 3. BRÓŹDZIAK Piotr, Jastrząb Swarzędz – 168

 

Karabin

 

 1. STEMPOROWSKI Rafał, Jastrząb Swarzędz – 182
 2. BAŁACHOWSKI Rafał, Tarcza Szamotuły – 178
 3. BRÓŹDZIAK Piotr, Jastrząb Swarzędz – 178

 

Karabinek

 

 1. STEMPOROWSKI Rafał, Jastrząb Swarzędz – 183
 2. BRÓŹDZIAK Piotr, Jastrząb Swarzędz – 181
 3. BAŁACHOWSKI Rafał, Tarcza Szamotuły – 177

 

Podczas zawodów liczony był także wielobój, czyli suma wszystkich zdobytych punktów we wszystkich konkurencjach. Ta klasyfikacja była rywalizacją o:

 

Puchar Prezesa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego

Andrzeja Kijowskiego.

 

Najwszechstronniejszym strzelcem okazał się

 

STEMPOROWSKI Rafał - JASTRZĄB Swarzędz – 679

 

drugie miejsce zajął BRÓŹDZIAK Piotr - JASTRZĄB Swarzędz – 666

 

a trzecie wywalczył NIEMCZYK Piotr - TARCZA Szamotuły – 656

 

Podczas zawodów wszyscy zawodnicy, goście i kibice mogli posilić się smacznym posiłkiem, przyrządzonym z „dóbr leśnych”, przez miejscową restaurację. Zgodnie z myśliwskim „Darz Bór” serwowana była kiełbasa, karkówka, szynka, myśliwski bigos oraz dla koneserów smalec ze skwarkami. Uraczyć można się było także smacznym rosołem i gulaszem przyrządzonym z efektów „myśliwskiej działalności leśnej”. Zadbali o to organizatorzy, którzy w tej kwestii nie szczędzili zabiegów, czasu ani pieniędzy. Efekt, to wszyscy zadowoleni i w dobrych humorach. Zwycięzcy i pozostali zawodnicy, już snują plany i strategie na przyszłoroczne mistrzostwa, a kibice byli żywo zainteresowani wystawą oraz warunkami członkostwa w stowarzyszeniach o charakterze kolekcjonerskim a także strzelectwem zarówno sportowym jak i historycznym.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pana Starosty Poznańskiego, Jana Grabkowskiego, który zgodził się objąć swoim patronatem pierwszą edycję tej wspaniałej imprezy i w znaczący sposób wsparł jej organizację. Liczymy na dalszą współpracę z Panem Starostą i Starostwem w kolejnych edycjach tej imprezy, a także mamy nadzieję, że na stałe wejdzie ona do kalendarza imprez strzeleckich, odbywających się na terenie naszego kraju. Do uczestników Mistrzostw swoje słowa skierował również Pan Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski, który w przekazanym liście, odczytanym uczestnikom, napisał: 

(...)"Przekazuję pozdrowienia wszystkim Uczestnikom, dla których będzie to prawdziwy sprawdzian zdolności i wiedzy. Wierzę, że każdy, kto stanie w konkursowe szranki, nie tylko osiągnie swoje sportowe maksimum, ale też nawiąże nowe, przyszłościowe relacje z innymi pasjonatami strzelectwa. Gratuluję Organizatorom profesjonalnego przygotowania pierwszych Mistrzostw i życzę, by impreza ta stała się cyklicznym spotkaniem strzelców i kolekcjonerów, a także integrującym środowisko wydarzeniem." (...)

Bardzo dziękujemy Panu Wojewodzie za te słowa i wsparcie sportu strzeleckiego na terenie województwa wielkopolskiego. 

 

Artykuł dotyczący Mistrzostw opublikowany na stronie Starostwa Poznańskiego: Strzelanie na Lizawce

                                                                      

 

Opracował Adam Krzyżaniak

Podziel się