Strzelcy w potrzebie

Strzelcy w potrzebie

Nadszedł okres rozliczeń podatkowych, zainteresowani mogą przeznaczyć 1% na wsparcie będącej w potrzebie osoby związanej ze sportem strzeleckim lub bliskiej temu środowisku.

Mogą też wspomóc taką osobę darowizną. Poniżej przedstawiamy - świadomie ograniczoną - listę osób potrzebujących pomocy, zaznaczając jednocześnie, że jest to sytuacja wyjątkowa, jak wyjątkowi są nasi zasłużeni reprezentanci kraju czy animatorzy sportu strzeleckiego lub ich najbliżsi. Solidaryzujemy się z poszkodowanymi, ale nie podejmujemy się wyręczania wyspecjalizowanych organizacji, które zajmują się taką działalnością, ani prowadzenia ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń osób w potrzebie. Dlatego też z góry informujemy, że - bez jakichkolwiek wyjaśnień - nie będziemy wieszać na stronie PZSS wszystkich napływających zgłoszeń. Informujemy też, że PZSS nie zbiera darowizn w czyimkolwiek imieniu, prosimy więc o niewpłacanie datków na konto Związku! Darowizny mogą mieć formę bądź to odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź to jednorazowej lub cyklicznej wpłaty, tyle że kwoty z 1 % będą do wykorzystania z kilkumiesięcznym opóźnieniem, natomiast inne wpłaty – natychmiast!

 • Adam Smelczyński
 • Adaś Dzimiński
 • Jolanta Płaszowska

Adam Smelczyński

Adam Smelczyński, wicemistrz olimpijski z Melbourne, 6-krotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz i  medalista mistrzostw Europy i medalista mistrzostw świata, przez wiele lat postać tytaniczna strzelectwa światowego, kawaler medalu Kalos Kagathos przyznanego za wybitne osiągniecia w sporcie i poza nim jest w potrzebie. Dr Smelczyński, który przez całą zawodową karierę niósł  pacjentom ulgę i poprawiał komfort ich życia teraz sam potrzebuje wsparcia. Nawarstwienie ciężkich chorób sprawiło, że ratując życie Mistrzowi lekarze byli zmuszeni amputować mu obie nogi.

Z dnia na dzień sprawny mężczyzna, opiekujący się chorą żoną i bez trudu wchodzący do mieszkania na 4. piętrze budynku bez windy, stał się inwalidą na wózku, bez nóg odjętych powyżej kolan. Teraz Mistrza czeka rehabilitacja, do odzyskania przynajmniej częściowej sprawności i możliwości radzenia sobie w codziennym życiu niezbędne są przynajmniej 2, a najprawdopodobniej 3 zestawy protez. Wszystkie drogie,  z czego pierwszy – wstępny, tymczasowy nie jest współfinansowany przez NFZ, drugi zaś – tylko w bardzo ograniczonym zakresie. Przy tak wysokiej amputacji efektywnym wyjściem okaże się zapewne dopasowanie trzeciego zestawu z przynajmniej jednym stawem sterowanym elektronicznie, co umożliwi panowanie nad nowymi nogami. Dlatego też, mimo, w pierwszym odruchu, braku entuzjazmu zainteresowanego dla tego rozwiązania zwracamy się do ludzi dobrej woli, zarówno tych, którzy przezywali wspaniałe wzruszenia dzięki sukcesom reprezentanta Polski, jak i młodszych, dla których mistrz Smelczyński, to wielka postać z annałów światowego strzelectwa o darowizny na rzecz Mistrza bądź to w formie odpisu 1% przy rozliczeniu rocznym PIT, bądź w innej formie darowizny. Pamiętajmy jednak, ze wpłaty 1 % w rozliczeniu PIT będą do wykorzystania dopiero od października 2016 r., natomiast inne darowizny – natychmiast!
W imieniu Adama Smelczyńskiego, jego córki i strzeleckiej rodziny dobrodziejom serdecznie dziękujemy. Polski Związek Strzelectwa Sportowego przyłącza się do tej kwesty zarówno materialnie, jak i organizacyjnie.
Tomasz Kwiecień, prezes PZSS
Nr. kont i zasady wnoszenia wpłat:

POMOC DLA ADAMA SMELCZYŃSKIEGO

JAK PRZEKAZAĆ 1%

Wypełniając zeznanie PIT, podatnik musi obliczyć podatek należny wobec Urzędu Skarbowego.

 • W rubryce WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)
 • Wpisać numer KRS: 0000270809
 • Obliczyć kwotę 1%
 • W rubryce INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE (bardzo ważne!) wpisać nazwisko oraz numer członkowski nadany przez Fundację –  Smelczyński, 5772

JAK PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ

Należy dokonać przelewu bankowego (może być przelew internetowy) lub wpłaty na poczcie:

 • nazwa odbiorcy:            
  Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym,
  Michała Kajki 80/82 lok.1, 04-620 Warszawa
 • numery rachunków odbiorcy:    
  • Rachunek złotowy PLN: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001
  • Rachunek walutowy EUR: IBAN:PL07 1600 1286 0003 0031 8642 6021
  • Rachunek walutowy USD: IBAN:PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022
   Rachunki prowadzone przez:   BNP Paribas Bank Polska SA
   W tytule wpłaty proszę podać nazwisko i numer członkowski nadany przez Fundację – Smelczyński, 5772 
   (ten dopisek jest bardzo ważny).

Jolanta Płaszowska

Jolanta Płaszowska w lutym 2017 roku usłyszała diagnozę: NOWOTWÓR MÓZGU. Musi zostać jak najszybciej zoperowany. Za pół roku może być już za późno.

Objawy nie wskazywały na tak poważne rozpoznanie. Lekarze niedowierzali, że przy guzie o średnicy 5cm jedynym objawem był ból głowy. Bóle pojawiały się od dłuższego czasu, ale nikt nie spodziewał się jakie mają podłoże – przecież każdego z nas boli głowa. Były różne tłumaczenia - wysokie ciśnienie, niskie ciśnienie, menopauza i inne… Kiedy tabletki przeciwbólowe nie uśmierzały bólu Jola zrobiła tomografię głowy, która niestety wykazała guza mózgu.

Wtedy była jeszcze nadzieja, że może uda się zwalczyć guza innymi metodami niż operacyjna, która jest jednak niebezpieczna dla życia i zdrowia.

Kilka dni po tomografii odbyła się wizyta u lekarza podczas której okazało się, że niestety guz jest zlokalizowany w trudno dostępnym miejscu i jest zbyt rozległy, aby można było go usunąć inną metodą niż operacyjną. Ponadto operacja musiała odbyć się jak najszybciej, gdyż przez guz przechodziła tętnica. W marcu 2017 roku Jola z uśmiechem na twarzy zgłosiła się do szpitala. Nie spodziewała się konsekwencji jakie mogą powstać po operacji, ponieważ już dwa lata wcześniej przeszła operację usunięcia macicy z 12cm guzem. Operacja na mózgu okazała się jednak skomplikowaną operacją w wyniku której doszło do niedowładu prawej strony ciała oraz afazji. Po operacji Jola kilka dni spędziła na OIOMie. Lekarze nie wiedzieli czy przeżyje pierwszą dobę. Na szczęście z każdym dniem stan Jej zaczął się poprawiać i powróciła „do żywych”. Lekarze dają duże szanse na powrót do zdrowia, jednakże wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami rehabilitacji. Aby Jola znów mogła zacząć mówić oraz chodzić i wykonywać czynności prawą ręką - potrzebna jest długotrwała, intensywna rehabilitacja logopedyczna oraz ruchowa. Wspierając nasze działania przyczyniasz się do spełnienia marzeń Joli o powrocie do pełnosprawności i dalszej radości z życia!

 

Adaś Dzimiński

Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli Adaś przeszedł już najcięższe operacje. Dziecko  potrzebuje jednak stałej opieki lekarskiej i intensywnej  rehabilitacji. Jeśli możesz, wesprzyj  Adasia w drodze do normalnego życia.
Zbieraniem funduszy na rzecz Adasia zajmuje się Fundacja „Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej”. Wpłaty na konto w tej Fundacji:

 

 • w złotówkach:  PL 57 1160 2202 0000 0002 0905 3111;
 • w euro: PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272,
 • Swift BIGBPLPW.  KONIECZNIE! z dopiskiem: „Adam Dzimiński”

Mama Adasia dziękują wszystkim, którzy otwierają swoje serca, by ratować  jej dziecko. Świadomość, że może liczyć na przyjaciół oraz nadzieja na uśmiech zdrowego synka dodaje

Podziel się