Być trenerem

Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie umysłu na tym, czego pragniemy, nie na tym, czego się boimy.

Brian Tracy

Autor: Kurzawski Kazimierz

Najlepsi trenerzy myślą i działają tak, jakby widzieli sukces, charakteryzuje ich zacięcie i determinacja, wytrwałość i pasja w dążeniu do długoterminowych celów. Determinacja oznacza niestrudzone podejmowanie wyzwań, stały wysiłek i wykazywanie zainteresowania mimo chwilowych porażek, przeciwności oraz braku postępu. Wspaniali trenerzy wpajają determinację sportowcom, są zacięci i cierpliwi, wymagają od siebie i innych, aby zawsze podążać naprzód.

Cechy prawdziwego trenera to między innymi: dawanie przykładu, inspirowanie sportowców do efektywnego trenowania i osiągania wyników, podejmowanie ryzyka, tworzenie etyki treningu na najwyższym poziomie, dotrzymywanie obietnic itd.

Nawet najlepszym trenerom czasami nie udaje się zrealizować dobrych pomysłów. Przepaść między „wiedzieć” a „zrobić” to niezaprzeczalny fakt sportowego życia. Najlepsi trenerzy dobrze rozumieją sportowców, którymi kierują, i korzystają z tej świadomości, aby sprawować kontrolę, stawać się coraz mądrzejszymi, radzić sobie z gwiazdami, przekładać słowa na działanie. Trenerzy często nie dostrzegają swoich słabości, a dawanie im władzy nasila tę skłonność. Bardziej skupiają się wówczas na własnych pragnieniach i potrzebach, a mniej na zawodnikach, i zachowują się tak, jakby zasady obowiązywały tylko innych.

Bycie trenerem  wymaga mocnego kręgosłupa moralnego, hołdowania wyższym wartościom i nieporzucania ich w obliczu okazji osiągnięcia szybkiego sukcesu. Trener trzyma się swoich zasad, wytrwale dąży do celu i ma zainteresowania, które czynią z niego ciekawego szkoleniowca i atrakcyjnego rozmówcę. Posiadanie powyższych cech oraz znajomość ogólnych zasad postępowania pozwalają mu odnaleźć się w przeróżnych sytuacjach, dzięki czemu nie czuje się niepewnie na gruncie sportowym, towarzyskim czy biznesowym. Praca nad charakterem jest niezwykle ważna, ale jednocześnie...

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 15, Wrocław, 2018,
ISBN 978-83-941103-3-8

Autor: Kurzawski Kazimierz

Podziel się