Ćwiczenia relaksacyjne dla oczu w strzelectwie

Autor: Renata Mauer-Różańska

Wstęp

Strzelectwo jest dyscypliną, w której dobra jakość widzenia determinuje wynik sportowy. Ilość strzałów trafionych w dziesiątkę uzależniona jest między innymi od dokładności i powtarzalności celowania w ciągu całej konkurencji strzeleckiej.

Najkrócej trwa konkurencja karabin pneumatyczny 40 strzałów (kpn 40). Czas 75 min przeznaczony na strzelanie to zbyt mało, żeby można było sobie pozwolić na dłuższą przerwę w celu odprężenia się. Za to są silne emocje, które często powodują duże napięcia mięśni karku. Zdarza się, że pod ich wpływem wzrok nie funkcjonuje prawidłowo. Obraz przyrządów celowniczych staje się coraz mniej wyraźny, a strzały, w związku z tym, oddawane są coraz mniej dokładnie.

Poza napięciami mięśni w okolicach karku, na pogorszenie ostrości widzenia może mieć wpływ brak dostatecznego nawilżenia gałki ocznej spowodowany niską częstotliwością mrugania powiekami podczas celowania.

Wielu strzelców korzysta z okularów. Profesjonalne okulary strzeleckie są tak skonstruowane, że szkło, przez które się patrzy celując w tarczę, można ustawić na odpowiedniej wysokości i pod właściwym kątem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu okulary nie przeszkadzają i pozwalają na dowolne ułożenie głowy.

Czy jest jednak sposób na to, żeby pomimo dużej ilości wykonywanego treningu strzeleckiego uniknąć potrzeby używania okularów i dobrze widzieć?

Co można zrobić, aby ostrość widzenia była tak samo dobra zarówno w pierwszym, jak i ostatnim strzale?

Specyfika pracy wzroku w strzelectwie karabinowym

Według mojego doświadczenia związanego z wieloletnią praktyką strzelecką, celowanie, obok postawy strzeleckiej, złożenia w kierunku tarczy, trzymania karabinu i ściągania języka spustowego należy do podstawowych elementów technicznych strzelania z broni długiej. W czasie celowania, strzelec obserwuje ruchy broni, których częstotliwość i amplituda mogą wynikać z funkcjonowania pozostałych elementów składających się na dobre oddanie strzału. Użyłam słowa „dobre”, ponieważ zakładam, iż każdemu zależy na dobrym oddaniu strzału.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 5, Wrocław, 2005,
ISBN 83-89829-06-01.

Autor: Mauer-Różańska Renata

Podziel się