Ćwiczenie usprawniające postrzeganie

Autor: Jolanta Samulewicz

Działanie układu wzrokowego obejmuje bardzo wiele zagadnień, począwszy od sposobu, w jaki poruszamy oczami, aż po sposób, w jaki na podstawie nieprzetworzonych obrazów rekonstruujemy i widzimy ruch.

Zdolność układu nerwowego do odbierania bodźców świetlnych i przetwarzania ich w mózgu na wrażenia wzrokowe jest określana jako zmysł wzroku. Anatomiczną postacią tego zmysłu jest narząd wzroku, który składa się z gałki ocznej, aparatu ochronnego i aparatu ruchowego oka oraz połączeń nerwowych siatkówki oka ze strukturami mózgu.

Często wydaje nam się że widzieliśmy coś, albo że to coś było danego kształtu, koloru, wielkości. Potem się okazuje, że to wygląda nieco inaczej i jest to dla nas zaskoczeniem. W strzelectwie również słyszy się od zawodników: „oddałem dobry strzał, przyrządy były dobrze zgrane, a w tarczy osiem” albo „wydawało mi się, że uciekły mi przyrządy i powinien być jakiś odskok, a jest dziesięć” . Nikt z zawodników nie lubi takich sytuacji, każdy szanujący się strzelec woli mieć w tarczy to, co widział że wykonał. Skąd takie rozbieżności?

Odpowiedzią może być sposób działania naszego zmysłu wzroku, a właściwie zjawisku spostrzegania oraz higiena używania naszych oczu na co dzień.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 5, Wrocław, 2005,
ISBN 83-89829-06-01.

Autor: Samulewicz Jolanta

Podziel się