Dobry trener zły trener

Cena sukcesu to ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy dawać z siebie wszystko.

Vince Lombardi

Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.

Paulo Coelho

Autor: Kurzawski Kazimierz

Sukces lub porażka każdego trenera całkowicie zależy od tego, na ile dobrze albo źle steruje drażliwymi i aż nazbyt międzyludzkimi relacjami.

Sport to sfera, w której trenerzy działają ramię w ramię z sportowcami, nic więc dziwnego, że umiejętności zarządzania i trenowania znajdują odzwierciedlenie w wynikach. Najlepsi trenerzy stale zachęcają swoich sportowców do udziału w zawodach na poziomie przewyższającym ich średnie możliwości sportowe, natomiast inni trenerzy tak wpływają na rozwój swoich zawodników, że osiągają rezultaty poniżej swoich przeciętnych możliwości. Trenerzy odnoszący sukcesy w pozytywny sposób oddziałują na osiąganie wyniki. Trenerzy mogą bezpośrednio i w porę wpływać na podopiecznych, mogą na bieżąco kierować treningiem oraz przekazywać sportowcom określone emocje, znajdując się w odległości zaledwie kilku metrów od centrum wydarzeń. Bezpośredni trenerzy mają dużo większy wpływ na zaangażowanie i osiągnięcia sportowców niż fakt, czy klub jest postrzegany jako świetny lub beznadziejny. Sportowcy nie odchodzą z klubu (nagle kończą karierę), tylko od złych trenerów.

Sposoby, w jakie kadra trenerska traktuje bezpośrednich sportowców, wywołuje liczne konsekwencje, które odbijają się na wszystkich poziomach szkolenia, kształtując jej kulturę i wpływając na osiągane wyniki. Trenerzy mają wielką moc oddziaływania, zwłaszcza na podległych im sportowców. To kierownictwo nadaje kształt temu, w jaki sposób trenerzy i sportowcy spędzają dzień i czy doświadczają w tym dniu radości czy zwątpienia, trenują dobrze czy źle, są zdrowi czy chorują. Jeżeli jesteś trenerem, to twoje założenia i przekonania dotyczące ciebie, pracy i sportowców wpływają na codzienne obowiązki oraz na twój osąd, czy sprawy szkoleniowe i organizacyjne toczą się dobrze czy źle. Zbyt asertywni trenerzy psują relacje z przełożonymi, kolegami i sportowcami, jednak trenerzy nie dość asertywni nie będą potrafili naciskać na zawodników oraz otoczenie, aby realizować dostatecznie trudne cele.

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 10, Wrocław, 2013,
ISBN 978-83-928836-2-3

Autor: Kurzawski Kazimierz

Podziel się