Kierunki zmian rozgrywania strzelań finałowych

Autor: Samulewicz Jolanta

Od kilku już lat w Polsce elementem programów zawodów stały się tzw. „Super Finały”. Obok obowiązujących konkurencji zaczęto rozgrywać specjalne strzelania finałowe wg regulaminów organizatora, pozwalające na trochę zabawy, a także dawkę adrenaliny dla zawodników startujących, ale też stanowiące ciekawe widowisko dla kibiców. Stworzyło to też szansę na hojniejsze wynagrodzenie zwycięzców gdyż wyłania się taki jeden bądź dwóch, a przy ilości konkurencji które uprawiamy, nagrodzenie każdego „pierwszego” może doprowadzić do bankructwa organizatora imprezy strzeleckiej w Polsce.

Pierwsze takie finały miały miejsce w 2003 roku na Pucharze Koziołka w Lublinie i na Pucharze Ziemi Lęborskiej w Lęborku w 2004 roku. Od tamtej pory przy niektórych zawodach w strzelaniach pneumatycznych „bawimy się” podczas super finałów. Od kilku lat w Białymstoku odbywa się impreza na miarę zawodów międzynarodowych z dużym udziałem zawodników zza wschodniej granicy i pulą nagród znacznie wykraczającą poza wyobrażenie o imprezach strzeleckich, również uwieńczona „Super Finałem”, o który walczą zawodnicy przez dwa kolejne dni. Do takiej formy dołączyły też imprezy w Pucku z okazji „Zaślubin z Morzem”, czy w Drzonkowie.

Z czasem również i europejska i światowa organizacja strzelecka zaczyna działać w kierunku innych bardziej widowiskowych form finałów. Na razie robią to przy okazji ważnych imprez, ale eksperymentując dopracowują regulaminy na przyszłość, związane ze zmianą rozgrywania finałów olimpijskich. Już zmieniono sposób rozgrywania finałów w pistolecie szybkostrzelnym. Mówi się o rozgrywaniu finałów od tzw. „0”, czyli bez wypracowanej wcześniej przewagi. Zaczyna pojawiać się hałas na finałach, muzyka. Do tradycyjnych finałów wprowadzono komentatora, wymogiem jest dostępność dla zawodników do bieżących wyników i klasyfikacji podczas finału, wprowadzono prezentację podczas której można obejrzeć twarz zawodnika.

W tym kierunku należałoby szkolić zawodnika, by mógł podołać wymaganiom jakie będą wynikały z takiego rozgrywania finału, gdzie o skupienie i izolację od otoczenia będzie bardzo trudno i trzeba będzie nauczyć się pracy w warunkach dużej ekspozycji. Nasze „Super Finały” na pewno będą wspomagały ten proces. Zabawa w strzelaniu w sieci, udział w finałach młodzików i juniorów młodszych przy muzyce i komentarzach, z nagrodami i walce przy każdym jednym strzale, także ma swój cel. Poniżej opiszę finały jakie rozgrywa się w tej chwili w europie i świecie przy patronacie ESC i ISSF, aby przybliżyć zmiany z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć już niedługo.

 

 

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 8, Wrocław, 2011,
ISBN 978-83-928836-5-4

Autor: Samulewicz Jolanta

Podziel się