Liga Młodzieżowa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego

Autor: Samulewicz Sławomir

Temat ten jest kontynuacją wątku poruszonego w 2011 roku na łamach Strzelectwa Sportowego dotyczącego kierunków rozwoju strzelectwa na Świecie. Pragnę przybliżyć bardziej zawody Ligowe jakie rozgrywane są w Europie i w tej chwili i w Polsce, jako przygotowanie i podążanie za zmianami w wizerunku strzelectwa.

Wszystko zaczyna się od momentu kiedy zostaje ogłoszona informacja o rozgrywaniu Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (YOG). Pierwsze odbyły się w 2010 roku w Singapurze. Drugie w Nanjing (Chiny) w 2014. Kwalifikacje do tych Igrzysk zostały umieszczone na poprzedzających Igrzyska, Mistrzostwach kontynentalnych w strzelaniach pneumatycznych. Zawodnicy do 18 lat walczą o miejsca olimpijskie podczas specjalnie do tego celu rozgrywanych konkurencji przez pierwsze dwa dni Mistrzostw.

Odpowiedzią na taką imprezę, Europejskiej Federacji Strzelectwa Sportowego było zorganizowanie w 2009 roku LIGI MŁODZIEŻOWEJ ESC – ESC YOUTH LEAGUE.

W Lidze mieli brać udział zawodnicy, którzy wiekowo odpowiadają grupie mogącej kwalifikować się do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (YOG). Zamierzano w ten sposób wspomóc przygotowania młodych zawodników do tak prestiżowej imprezy.

Rozgrywki Ligowe mają nietypowy charakter, wzbudzają dużo emocji i jednocześnie mobilizują do walki, gdzie każdy zawodnik pracuje na wynik drużyny. Rozgrywki Ligi Młodzieżowej odbywają się w strzelaniach pneumatycznych w dwóch rundach zakończonych finałem. Państwa zgłaszają drużyny składające się z zawodników w wieku 14-18 lat. Typują pięciu (wcześniej ośmiu) zawodników, którzy mogą walczyć w ciągu danego roku, a trzech z nich jest wystawianych do konkretnej rozgrywki. Drużyny są mieszane pod względem płci.

Pierwsza runda odbywa się na zawodach międzynarodowych na zasadzie zliczenia sumy wyników strzelań trzech zawodników (pierwszych czterech serii w przypadku chłopców) i sklasyfikowaniu drużyn w danym okręgu (północnym, zachodnim i wschodnim – załącznik). Pierwsze pięć państw w okręgu kwalifikuje się do drugiej rundy rozgrywek – rundy regionalnej.

Druga runda odbywa się w trzech grupach – północnej, zachodniej i wschodniej. W każdej startuje pięć zakwalifikowanych państw z danej grupy. Przez dwa dni drużyny walczą na zasadzie każdy z każdym i zbierają punkty na swoje konto.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 11, Wrocław, 2014,
ISBN 978-83-928836-6-1

Autor: Samulewicz Jolanta

Podziel się