Nim padnie pierwszy strzał

Autorzy: Kulmatycki Wojciech, Samulewicz Jolanta

Jednym z celów systemu współzawodnictwa w sporcie jest wyłonienie najlepszego zawodnika w danym roku. Zjawisko to odbywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to szereg eliminacji, gdzie zawodnicy uczestniczą w cyklu startów zbierając punkty do ogólnej klasyfikacji. Mistrz w danym roku jest wyłaniany na podstawie listy rankingowej, w myśl zasady, kto ma więcej punktów, ten wygrywa. Taki system rywalizacji wymusza utrzymanie formy na dość wysokim poziomie przez długi czas. Pojedyncze niepowodzenia zawodnika w jednej lub dwóch eliminacjach zawodów nie przekreślają jednak jego szans na pozytywny efekt końcowy.

Drugą płaszczyzną wyłonienia mistrza spośród zawodników jest start w zawodach głównych wyznaczonych w danym roku. Ta metoda powoduje, że dzięki możliwości sterowania procesem treningowym, należy tak ustawić cykl rocznych przygotowań do startu głównego, żeby prawdopodobieństwo uzyskania najwyższego wyniku w sezonie było jak największe.

Takie są założenia systemu, co zrobić w tym świetle, aby rok ciężkiej pracy i przygotowań nie poszedł na marne, a zawodnik uzyskiwał wyniki tam gdzie zaowocuje to wysokim miejscem w rankingu albo najwyższym podium w zawodach głównych.

Stworzenie algorytmu przygotowań, opartego na sprawdzonych działaniach, ma zapewnić zawodnikowi najlepsze przygotowanie do startu głównego (lub startów kontrolnych i pomocniczych).

Jeden najważniejszy start, jedne główne zawody nie mogą opierać się na metodzie wziętej z powietrza lub trenerskiego nosa, bez względu, jakiej by nie był wielkości.

Opracowanie metody przygotowania do startu w zawodach to proces, który musi podlegać ciągłej modyfikacji i optymalizacji w celu najlepszego przygotowania sportowca do zawodów.

Poniżej przedstawimy szereg zasad, których powinni przestrzegać zawodnicy uprawiających strzelectwo by ich całoroczny trud pracy na treningu nie poszedł NA MARNE.

1. Jeśli jest to możliwe - zawodnik powinien wcześniej znać rozkład strzelań na zawodach.

Dzięki dobrodziejstwu Internetu programy zawodów są wcześniej zamieszczane na stronach www. Możemy, zatem tak zaprogramować proces szkolenia w fazie bezpośredniego przygotowania startowego, aby cykl przygotowań i treningów na macierzystej strzelnicy pokrywał się lub był bardzo zbliżony do rozkładu strzelań na imprezie rangi mistrzowskiej. 

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 3, Wrocław, 2006.

Autor: Kulmatycki Wojciech, Samulewicz Jolanta

Podziel się