Pistolet szybkostrzelny 2x30 – konkurencja przyszłości czy przeszłości? (materiał do dyskusji dla trenerów)

Autor: Krzysztof Kisiel

Nie kieruję niniejszego artykułu wyłącznie do trenerów szkolących zawodników w konkurencji Psz 2x30. Nie chciałbym, aby odbierano go jako pouczanie kogokolwiek, raczej jako próbę dotarcia do tych, którzy mogliby prowadzić szkolenia w Psz 2x30, a z różnych przyczyn tego zaniechali. Moim celem jest wywołanie dyskusji wokół sytuacji w pistolecie szybkostrzelnym i przypomnienie, że taka konkurencja istnieje i jest konkurencją olimpijską, a w kraju stanowi obecnie pole do popisu dla trenera, który chciałby się nią zająć na poważnie.

Polscy zawodnicy zawsze byli w czołówce światowej Psz 2x30, zdobywali medale na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy. Wystarczy wspomnieć tylko kilka nazwisk: Józef Zapędzi, Adam Kaczmarek, Andrzej Macur czy Krzysztof Kucharczyk.

Ogólna charakterystyka i przebieg konkurencji Psz 2x30

Jest to konkurencja uprawiana przez mężczyzn, juniorów i juniorów młodszych z pistoletu na 25 m według zasad i zgodnie z obowiązującymi przepisami ISSF. Składa się na nią 60 strzałów ocenianych, podzielonych na dwie części po 30 strzałów, te z kolei na 6 serii 5-strzałowych: dwie 8-sekundowe, dwie 6-sekundowe, dwie
4-sekundowe. W konkurencji Psz 2x30 używa się tarcz do strzelań szybkich na 25m.

W każdej serii oddaje się po jednym strzale do każdej z pięciu tarcz, w ograniczonym dla serii czasie. Przed rozpoczęciem każdej serii zawodnik może oddać jedną 5-strzałową serię próbną, 8-sekundową. Wszyscy muszą zakończyć strzelanie pierwszej (30-strzałowej) części przed rozpoczęciem drugiej. Całość strzelania (serie próbne i oceniane) odbywa się na komendę. Przed rozpoczęciem każdej serii zawodnik musi opuścić ramię w dół i przyjąć postawę „gotów”. Jego ramię musi pozostawać w bezruchu do momentu zapalenia się zielonego światła (tarcze elektroniczne) lub ukazania tarcz.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 4, Wrocław, 2007.

Autor: Kisiel Krzysztof

Podziel się