Porównanie obciążeń treningowych wybranych makrocykli olimpijskich – Pekin 2008 i Londyn 2012

Autor: Nagay Agnieszka

Obecnie wyniki w strzelectwie sportowym zbliżają się do maksymalnych. W zawodach o najwyższej randze, jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata czy Europy, różnice pomiędzy najlepszymi zawodnikami są bardzo niewielkie. Wyniki zawodniczek startujących w konkurencji karabinu pneumatycznego na Mistrzostwach Świata czy Europy różnią się tylko o 1-2 punkty, ale grupa, która uzyskuje taki poziom liczy nawet kilkanaście osób. Tym samym wynik np. 397 punktów może dać awans do finałowej „ósemki” i walkę o medal, ale także miejsce nawet poza „piętnastką”. O tym, jak wysoki i wyrównany poziom reprezentują zawodnicy ze światowej czołówki, świadczą zmiany wprowadzone w 2013 roku do regulaminów strzelań – teraz „dziesiątka” to już za mało, strzały oceniane są z dokładnością do 0,1 pkt. Nowy system oceniania zwiększył rozrzut wyników, ale przede wszystkim zwiększył wymagania.

Aby  sprostać wyzwaniu, jakim jest budowanie stabilnej wysokiej formy w czasie sezonu i osiągnięcie maksymalnej gotowości startowej w zawodach głównych, należy dążyć do usprawnienia procesu szkolenia oraz eliminowania błędów, jakie zdarzają się zarówno zawodnikowi jak i trenerowi, który go prowadzi.

Większość opracowań treningowych opiera się na podobnych rozwiązaniach dlatego też kluczem może być ich większa indywidualizacja, odpowiadająca cechom „osobniczym” zawodnika.

Uważna analiza zarówno planu szkolenia jak i jego realizacji powinna pomóc wyciągnąć wnioski, służące usprawnieniu planu treningowego, by nie tylko uniknąć powielania błędów, ale też sprawniej osiąga zakładane cele.

Jednym z narzędzi umożliwiającym kontrolę procesu treningowego jest analiza zakładanych i realizowanych obciążeń treningowych. Jest to możliwe dzięki systemom rejestracji tych obciążeń. W treningu strzeleckim stosuje się także różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, służące do oceny i nauki techniki, np. platformę tensometryczną, rejestratory tętna  oddychania, laserowy rejestrator ruchu punktu celowania. Programy komputerowe służą gromadzeniu, przechowywaniu i udostępnianiu danych, ułatwiają wychwytywanie i niwelowanie błędów technicznych [Kurzawski, Jagodziński, (2007)].

Zawodniczka prowadzi rejestrację obciążeń treningowych w opracowanym przez trenera Jacka Wodnika programie „RejObcTren”. Ten sposób rejestracji obciążeń treningowych ma przede wszystkim charakter ilościowy. Arkusz ten pozwala natychmiast po wprowadzeniu danych na otrzymanie przetworzonych informacji ilościowych i prezentacji graficznych.

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 11, Wrocław, 2014,
ISBN 978-83-928836-6-1

Autor: Nagay Agnieszka

Podziel się