Poszukiwanie inspiracji w literaturze

Trener nie przegrywa nigdy, tylko czasami brakuje mu czasu, aby zwyciężyć

Sir Alex Ferguson

Autor: Pietrzyk Grzegorz

W pracy trenerskiej, jak w każdej innej, przeżywamy wzloty i upadki. Kiedy pojawia się pasmo sukcesów nie zastanawiamy się nad tym, co nas pobudza do działania, gdyż samo zwycięstwo staje się motorem napędowym naszej pracy. Mamy wówczas ogromny potencjał motywacyjny. Gorzej jest, kiedy blask sukcesów gaśnie, a wyniki z roku na rok układają się w kierunku spadkowym. Wtedy dopiero zastanawiamy się nad przyczyną.

Wiemy, co boli każdego trenera. U niektórych motywacja słabnie, ponieważ zdobyli wszystkie medale w kraju i domagają się sukcesów na arenie międzynarodowej. Są też tacy, którzy wypalają się, bo przepracowali kilkanaście lat w sporcie i biegu historii już nie zmienią, bo metody i formy pracy z zawodnikiem już wyczerpali, a chęć rozwoju osobistego blokuje np. pensja. Sądzę jednak, że takie okresy stagnacji są krótkie, gdyż zawód trenera jest bardzo kreatywny. Większość z nich to byli sportowcy, a ci nie lubią stać w miejscu. Gdzie zatem szukać inspiracji w tych trudnych sytuacjach, kiedy sami dostrzegamy, że spada nam poziom zaangażowania?

Człowiek najwięcej uczy się od drugiego człowieka, dlatego szukając wciąż nowych pomysłów na sukces warto sięgnąć do literatury, prezentującej doświadczenia tych trenerów, którzy odnieśli ze swoimi zawodnikami najbardziej spektakularne zwycięstwa. Na naszym rynku wydawniczym od czasu do czasu pojawiają się książki, w których najlepsi z najlepszych ujawniają jaką drogą podążali.

MIKA KOJONKOWSKI – tajemnica sukcesu Jona Gangdala to jedna z ważniejszych pozycji, jaka powinna znaleźć się w bibliotece trenera każdej dyscypliny sportowej.

W ciągu piętnastu lat pracy ze skoczkami narciarskimi prowadził cztery różne kadry narodowe – wszystkie odniosły sukces. Ostatnie lata pracy sprawiły, że kadra norweska została najlepszym zespołem na świecie.

Książka przedstawia kulisy tych zmian. Opowiada o tym, jak sfrustrowani zawodnicy odzyskują pewność siebie i zdolność do wielkich osiągnieć – razem z autorem przyglądamy się takim zagadnieniom jak: klasyfikacja celów, planowanie, postawa trenera, proces poznawania zawodnika, sztuka negocjacji. To książka  o silnych indywidualistach, którzy potrafili stworzyć zgrany zespół, o tym, jak wprowadzenie wielu drobnych poprawek i skupienie się na właściwym wykonywaniu codziennej pracy w „cudowny” sposób przemieniają się w sukces.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 12, Wrocław, 2015,
ISBN 978-83-941103

Autor: Pietrzyk Grzegorz

Podziel się