Praktyka ćwiczeń psychologicznych w rutynie trenignu strzeleckiego
Autor: Dariusz Nowicki
Wymogi współczesnego życia są takie, że stres staje się nierozłączną częścią funkcjonowania człowieka już od najmłodszych lat. W sporcie mamy do czynienia z coraz wcześniejszą specjalizacją a rywalizacja – główne źródło nadmiernego pobudzenia, przybiera formy zorganizowanego startu w zawodach już na początku „kariery” młodych sportowców, i to nie tylko w gimnastyce czy pływaniu.
W obliczu takiej sytuacji pojawia się potrzeba stosowania odpowiedniego przygotowania psychicznego już u młodych zawodników, by jako dojrzali zawodnicy mogli rywalizować na poziomie mistrzowskim. Wyścig trenerów i naukowców w celu osiągnięcia wysokiego wyniku przez młodego sportowca rozpoczyna się coraz wcześniej a już jedenastoletnie dziecko jest gotowe, z punktu widzenia procesów rozwoju układu nerwowego, do efektywnego korzystania ze strategii „antystresowych” i radzenia sobie z napięciem startowym.
Klasyczne już badania Orlicka i Partingtona (1988, 1999) przeprowadzone wśród uczestników igrzysk olimpijskich wykazały, że najlepsi zawodnicy wiązali swój sukces z następującymi elementami treningowymi:
- dokładnym określeniem celów treningowych
- umiejętnością kontroli emocji poprzez trening relaksacyjny
- umiejętnością koncentracji uwagi na ćwiczeniu
- regularnie stosowanym treningiem wyobrażeniowym
- treningiem symulacyjnym, tj. wprowadzaniem do treningu elementów symulujących sytuacje startowe
Bazujące na tych badaniach przygotowanie psychologiczne i psychologiczny trening sportowy stają się coraz bardziej popularne. Wiąże się to nie tylko z doniesieniami z badań naukowych ale i obserwacji praktyków, mówiących o skuteczności takiego podejścia w sporcie. W ostatniej dekadzie wielu zawodników, amatorów i zawodowców, sięga do psychologii, aby sięgnąć po zwycięstwo – wystarczy wymienić tu choćby najpopularniejszych polskich sportowców – Renatę Mauer-Różalską, Adama Małysza czy Otylię Jędrzejczak, gdyż okazuje się, że samo przygotowanie fizyczne już nie wystarcza, a z pośród pozostałych możliwości, trening psychologiczny jest najzdrowszy i ... tani.
Coraz więcej zawodników już w młodym wieku osiąga perfekcję techniczną...
Pełna wersja artykułu
PobierzArtykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 2, Wrocław, 2005,
ISBN 83-89829-12-6.
Autor: Nowicki Dariusz