Równowaga w strzelectwie. Pistolet – strzelania dokładne

Autor: Kulmatycki Wojciech

Gwarantem dobrze oddanego strzału lub oddania ich wszystkich w konkurencji jest stabilna postawa strzelca w trakcie strzelania. Co to znaczy stabilna? Czy potrafimy nasze ciało zatrzymać na kilka sekund w bezruchu? Bez jakichkolwiek odchyleń i wychwiań od wcześniej określonej postawy. Niestety nie. Nasze ciało składa się z ponad dwustu mięśni i wielkiej liczby kości, więzadeł i stawów. Każdy staw jest ruchomym przegubem w anatomii naszego ciała i podlega ciągłym ruchom. Staw jest osią obrotu między mięśniami napinającymi i prostującymi. Utrzymanie mięśni we względnej równowadze napięć prowadzi do stabilności całej postawy.

Postawa strzelecka jest stabilna, gdy rzut środka ciężkości ciała spoczywa w polu podstawy wyznaczonej nam przez obrys naszych stóp. O stabilnej postawie strzeleckiej mówimy wtedy, gdy podczas strzelania obyrs linii wyznaczonej przez rzut środka ciężkości na pole podstawy zawiera się w jak najmniejszym obszarze. Warto dodać, że w przypadku spionizowanej postawy człowieka, stosunek długości podstawy (długość stopy) do naszego wzrostu jest bardzo niekorzystny i średnio wynosi 1:7. Ideałem stabilnej konstrukcji jest wieża Eiffla w Paryżu (wysokość 324 m, podstawę stanowi kwadrat o boku 125 metrów) w Paryżu, gdzie stosunek długości podstawy do wysokości czyni ja bardzo stabilną i wynosi 1:2,5. Jednak w drodze ewolucji człowiek poradził sobie z tym problemem znakomicie i na razie nic nie wskazuje na to, aby coś miało się zmienić.

Z doświadczenia wiemy, że nie istnieje stan, w którym nasze ciało pozostaje w idealnej równowadze przez dłuższy czas. Rzut środka ciężkości na pole podstawy nigdy nie pozostanie nieruchomy w jednym miejscu dłużej niż kilka czy kilkanaście sekund (Milko 2012). Statystyka pokazuje nam, że średnie złożenie w pistolecie trwa około 15-25 sekund (od momentu podniesienia broni, poprzez oddanie strzału, do jej opuszczenia). Faza celowania (ustawienia przyrządów celowniczych w rejonie celowania) zwykle trwa od 5 do 10 sekund. Co zatem należy zrobić, aby zmniejszyć wychylenia ciała, na którym to opiera się statyka ramienia trzymającego pistolet?

W poniższej pracy postaram się pokazać jak można ograniczyć niepotrzebne ruchy i wychwiania postawy strzelca w trakcie strzelania i spowodować, aby lepiej nauczyć się panowania nad własnym ciałem w trakcie strzelania.

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 12, Wrocław, 2015,
ISBN 978-83-941103

Autor: Kulmatycki Wojciech

Podziel się