Rozwój sportowca

Jeśli nie dasz z siebie wszystkiego, to nigdy nie będziesz wiedział do czego jesteś zdolny.

Autor: Kurzawski Kazimierz

Sportowiec chce być lepszy w tym, co robi, trenując, szuka nowych rozwiązań, zdobywa wiedzę, aby reprezentować wyższy poziom. Współczesny sport, szczególnie ten profesjonalny, wymaga nabycia pewnych cech oraz zachowań, które pomagają w karierze.

Jeżeli ktokolwiek pragnie uprawiać sport na poziomie wyczynowym, a nawet rekreacyjnym, musi być świadomy, jakie czekają go wyrzeczenia. Wysoki poziom rywalizacji, wyśrubowane rekordy, wyścig o każdy punkt - to rzeczywistość, której trzeba będzie stawić czoła, to także poświęcenie czasu, uwagi, zdrowia, relacji z rodziną i znajomymi. Jeżeli chcesz osiągnąć wysoki poziom sportowy, musisz iść na całość.

Sport rekreacyjny to tylko jeden z elementów życia; funkcjonuje obok pracy, rodziny, przyjaciół, ale nie jest źródłem utrzymania. Natomiast dla zawodowca sport powinien być całym życiem, a rywalizacja jedynym celem. Całą swoją energię powinien poświęcać na osiągnięcie jednego celu – zwycięstwa. Tylko takie nastawienie zapewnia idealne warunki do tego, aby trenować na najwyższym poziomie. Sport zawodowy może odbić się na zdrowiu, na relacjach z bliskimi. Sport nie akceptuje kompromisów - albo całkowicie się mu poświęcasz i jesteś najlepszy, albo jesteś przeciętny. Nikt nie rodzi się mistrzem, to ciężka praca decyduje, kto się nim stanie.

Aby być perfekcjonistą, należy mieć obsesję na punkcie sportu, który się uprawia. Myśleć o nim cały czas. Trenując, wyobrażać sobie, jak wygrywa się zawody. Obsesja wzbudza chęć bycia najlepszym, perfekcyjnym, idealnym. Perfekcjonizm to cecha, którą można wypracować niezależnie od tego, na jakim się jest poziomie sportowym. To kwestia tego, jak podchodzi się do obowiązków, jak realizuje się codzienne zadania. Technika sportowa musi być doskonała, dopracowana w każdym detalu, dopasowana do potrzeb i budowy anatomicznej sportowca. Sukces nie rodzi się z talentu, tylko ze żmudnego, codziennie powtarzanego treningu. Praca nad idealną techniką to pierwszy element...

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 15, Wrocław, 2018,
ISBN 978-83-941103-3-8

Autor: Kurzawski Kazimierz

Podziel się