Sam zadbaj o swój kręgosłup – propozycja ćwiczeń

Autor: Kulmatycki Wojciech

Jako sympatyk strzelectwa od czasu do czasu przeglądam strzeleckie fora internetowe w poszukiwaniu czegoś „co w trawie piszczy”.

Jeden z młodych strzelców pyta Po ostatnim treningu pojawił się u mnie ból nogi. Parę cm pod biodrem. Boli przy chodzeniu ale przy strzelaniu już nie boli, i podejrzewam, że pochodzi on od przeciążenia kręgosłupa... w każdym razie to nie istotne... Chciałem się dowiedzieć jak wygląda dbanie o kręgosłup u strzelca. Ja osobiście chodzę 3 razy w tygodniu na basen i od czasu do czasu sporadycznie jakieś tam inne sporty. Tylko obawiam się, że to nie wystarczy. Jak się powinno dbać o kręgosłup (głównie chodzi mi o karabiniarzy bo to mnie dotyczy) i jak to wygląda u innych zawodników ??”

Na tak zadane pytanie nasz strzelec-internauta otrzymuje odpowiedź.

Ja mięśni kręgosłupa nie trenuje, bo brak mi motywacji. A według mnie to i tak w czasie strzelania wszystkie mięśnie powinny być rozluźnione... ale może i tak nie jest i powinno się mieć silne mięśnie kręgosłupa. Wiem, ze na pewno dopasowana kurtka i spodnie w dużym stopniu zmniejszają obciążenia kręgosłupa przy strzelaniu. U mnie, zawsze po jakieś przerwie w strzelaniu przychodzi ból w plecach po 30-40 strzałach. Ale wtedy zwiększam stopniowo długość treningów, do jakiś 2-2.30 h, po czym wszystkie bole przechodzą.”

Po przeczytaniu takiego wpisu ciarki przeszły mi przez plecy… i kręgosłup oczywiście.

Forum to jest miejsce, gdzie każdy mądry i mniej mądry może wypowiedzieć swoje zdanie. Ale żeby wypisywać takie bzdury… Taki stan rzeczy to prosta droga do zafundowania sobie skoliozy i stałego bólu kręgosłupa do końca życia. To, że komuś ból przechodzi po zwiększeniu czasu jednostek treningowych nie należy traktować serio. A swoją drogą co jednemu pomaga nie zawsze pomoże drugiemu.

Poniższy artykuł niech stanowi pewne wyjaśnienie dlaczego strzelcy powinni po każdym treningu zaplanować sobie 5-10 minut ćwiczeń, które okażą się zbawienne za dwadzieścia lat.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 7, Wrocław, 2010,
ISBN 978-83-928836-1-6

Autor: Kulmatycki Wojciech

Podziel się