Skuteczność startu reprezentacji narodowych w konkurencjach olimpijskich podczas Mistrzostw Świata – Zagrzeb 2006

Autor: Ireneusz Uss

W strzeleckich Mistrzostwach Świata 2006 roku, w Zagrzebiu wzięło udział 97 reprezentacji narodowych.

Program zawodów obejmował konkurencje olimpijskie oraz strzelania na dystansie 300 m, strzelania z broni centralnego zapłonu i do ruchomej tarczy.

Podczas zawodów poprawiono 9 i wyrównano 5 rekordów świata. Do grona najlepszych należał reprezentant Polski Łukasz Czapla, który wyrównał rekord świata w konkurencji RT 20+20 mix, 10 m. Był także zdobywcą trzech złotych medali w klasyfikacji indywidualnej.

W oficjalnej klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Chin zdobywając 54 medale w tym 33 medale złote. Wyprzedziła reprezentacje Rosji z dorobkiem 60 medali oraz reprezentację USA z dorobkiem 14 medali. Polska w tej klasyfikacji zajęła 10 miejsce z dorobkiem 5 medali.

W przedstawionym opracowaniu klasyfikacja medalowa nie będzie punktem najważniejszych odniesień - tu przychylam się do zdania części środowiska sportowego – że jest to klasyfikacja preferująca tylko zwycięzców nie odzwierciedlająca siły poszczególnych reprezentacji. Odniesiono się do klasyfikacji punktowej (punktacja olimpijska), której jedynym, prostym kryterium jest liczba zdobytych punktów przez zawodników reprezentacji narodowych. Opracowanie dotyczy konkurencji znajdujących się w programie finałowych zawodów Igrzysk Olimpijskich.

Tabelaryczne zestawienia podzielono na trzy grupy konkurencji: karabinowe, pistoletowe i strzelań do rzutków. Dodatkowo, oprócz zestawień całościowych, przestawiono zestawienia z podziałem na konkurencje męskie i kobiece. Zaproponowano taki podział aby precyzyjnie przedstawić osiągnięcia poszczególnych reprezentacji.

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowano w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwiązania szkoleniowe), zeszyt nr 3, Wrocław, 2006.

Autor: Uss Ireneusz

Podziel się