System kwalifikacji do Finału Pucharu Polski

Autor: Samulewicz Jolanta

W związku z dokonanymi zmianami systemu kwalifikacji do Finału Pucharu Polski na rok 2017 i proponowanymi kolejnymi, przytoczę kilka danych dla porównania i możliwości dokonania obiektywnej oceny tych zmian.

W systemie kwalifikacji obowiązującym do 2016 roku były brane pod uwagę starty w trzech Rundach Pucharu Polski oraz Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn i Mistrzostwach Polski Juniorów. Punktowano uzyskanie miejsc 1-8 oraz osiągnięty wynik – w seniorach 15 pkt za wynik klasy M, w juniorach 10 pkt za wynik klasy I (sposób nadawania punktów jest zawarty w Zbiorze Regulaminów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego na lata 2012-2016). O klasyfikacji decydowała suma punktów z trzech najlepszych startów. Kwalifikacje uzyskiwało pierwszych dziesięciu zawodników w seniorach i czternastu w juniorach. Razem dawało to stałą liczbę 278 osobo startów.

W 2017 roku po zmianach w systemie kwalifikacji były brane pod uwagę tylko trzy Rundy Pucharu Polski i nadawano punkty tylko za wynik. W seniorach 5 pkt, a w juniorach 10 pkt za wynik klasy I. Wystarczyło zdobycie jednego punktu by uzyskać kwalifikacje do finału. Liczba zakwalifikowanych osób było sumą otwartą (w przeciwieństwie do poprzedniego systemu) i zależało tylko i wyłącznie od poziomu sportowego reprezentowanego przez zawodników.

System w roku 2017 dał kwalifikację na 264 osobo starty. Mimo konkurencji, w których jest niższy poziom wynikowy i kwalifikowało się...

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 14, Wrocław, 2017,
ISBN 978-83-941103-2-1

Autor: Samulewicz Jolanta

Podziel się