Wybrane elementy kontroli treningu sportowego w strzelaniu karabinowym na przykładzie własnych doświadczeń

Autor: Renata Mauer-Różańska

Na podstawie doświadczeń ze swojej długoletniej i nadal trwającej kariery sportowej uważam, że trening strzelecki powinien być jeszcze bardziej zindywidualizowany i dostosowywany do potrzeb poszczególnych zawodników. Sądzę również, że wynik zależy przede wszystkim od jakości i systematyczności pracy.

Niniejsze opracowanie jest formą dalszego poszukiwania metod treningowych poprzez system kontroli, który może pomóc w osiągnięciu tzw. „prime performance”- zdolności utrzymania najwyższej dyspozycji przez dłuższy czas (Taylor 2000). „Prime performance” cechuje zawodników najwyższej klasy i może gwarantować prymat w świecie.

Praca ta zawiera wybrane elementy kontroli bardzo istotne z praktycznego punktu widzenia. Celem było znalezienie odpowiedzi na pytania:

  1. Jak należy trenować, żeby strzelać najlepiej w świecie?
  2. Jak sterować treningiem, aby był on przemyślanym procesem prowadzącym do zwycięstwa?

W pracy przedstawiono wybrane obszary kontroli treningu strzeleckiego oraz wykorzystywane do jej realizacji metody i narzędzia.

Dobry system kontroli połączony z prawidłowymi planami i realizacją treningu może pomóc nam w wykryciu pewnych prawidłowości i nieprawidłowości w naszym procesie szkoleniowym oraz znaleźć najlepsze rozwiązania.

Na wynik sportowy w strzelaniach z karabinu składa się wiele elementów występujących w tym samym czasie, bądź możliwych do wystąpienia, w zawodach:

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 2, Wrocław, 2005,
ISBN 83-89829-12-6.

Autor: Mauer-Różańska Renata

Podziel się