Wykorzystanie programu Excel do zapisywania wyników rywalizacji sportowej w strzelectwie

Autor: Samulewicz Jolanta

Jednym z podstawowych programów edycyjnych będących w zestawie Microsoft Office jest arkusz kalkulacyjny Excel. Jest to chyba najprostsze narzędzie o ogromnych możliwościach, które można wykorzystać w pracy trenerskiej. Zapis rywalizacji na ekranie komputera jest dziś na pewno bardziej atrakcyjny dla młodych zawodników, niż kartka papieru czy tablica, a także pomocniejszy i mogący wykonać większość pracy automatycznie. Poznanie kilku podstawowych zasad obsługi tego programu pozwoli tworzyć samodzielnie arkusze, które policzą za nas i sklasyfikują zawodników w toku rywalizacji jaką sobie tylko wymyślimy. Istnieje zupełna dowolność w układzie tabel, wszystko zależy tylko od wyobraźni i chęci trenera.

W tym artykule chcę przybliżyć kilka podstawowych zasad gospodarowania arkuszami w excelu oraz pokazać na przykładach znanych ogólnie z aren sportowych, jak zbudowane są tabele i jak działają, by można było potem przystąpić do realizacji własnych projektów.

Kilka pomocnych zasad:

  1. Arkusz kalkulacyjny składa się z komórek ustawionych w wierszach i kolumnach. Wiersze są kolejno ponumerowane z góry do dołu, a kolumny oznaczone literami alfabetu z lewej do prawej. Chcąc zaznaczyć komórkę, by wpisać do niej dane, należy najechać na wybraną kursorem i kliknąć, co będzie widoczne powstałym roboczym obramowaniem.

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 9, Wrocław, 2012,
ISBN 978-83-928836-9-2

Autor: Samulewicz Jolanta

Podziel się