Wytrzymałość statyczna w pistolecie a forma sportowa

Autor: Staniszewski Cezary

Szanowni Państwo w artykule tym pragnę przedstawić swoje spostrzeżenia praktyczne dotyczące wpływu przygotowania wytrzymałości ogólnej i specjalnej na osiągnięcie oraz utrzymanie wysokiej i stabilnej formy zawodników pistoletu. Ten istotny problem przygotowań ujęty jest także w czołowych publikacjach teoretyków sportu. Wielu zawodników i szkoleniowców nie docenia oraz lekceważy ten aspekt przygotowań. Niejednokrotnie widać to po dobrych wstępnych wynikach, po których zaczynają się pogarszać wyniki spowodowane brakiem wytrzymałości statycznej. W rocznym planie treningowym wytrzymałość ogólna kształtuje się w trzech fazach:

a) Wytrzymałość tlenowa
b) Wytrzymałość tlenowa i specjalna
c) Wytrzymałość specjalna

Wytrzymałość tlenowa kształtuje się w fazie przejściowej i na początku fazy przygotowawczej (2-3 pierwsze miesiące).

Każda dyscyplina sportu wymaga opracowania ćwiczeń w kształtowaniu wytrzymałości, ale wytrzymałość tlenową można zbudować i doskonalić poprzez użycie jednolitych i niezmiennych ćwiczeń o średniej intensywności np. wolna jazda rowerem lub bieg na długich dystansach czy intensywny interwałowy trening ogólnowzmacniający na siłowni. Wytrzymałość specjalną z strzelania z pistoletu podzielić można na dwie grupy:

a) Wytrzymałość precyzyjna
b) Wytrzymałość prędkościowa

Wytrzymałość specjalna w strzelaniu precyzyjnym z pistoletu powinna zapewnić zdolność do ciągłej i skutecznej pracy przez długi czas. Natomiast wytrzymałość prędkościowa powinna zagwarantować zdolność do powtarzania ruchów wykonywanych z dużą określoną prędkością np. część ruchoma pistoletu sportowego i centralnego zapłonu (2,7-3,0 sek. każdy strzał) oraz pistoletu szybkostrzelnego (1,5-1,7 sek. w najszybszych seriach i seriach finałowych).

Bazą przygotowania wytrzymałości specjalnej jest wytrzymałość ogólna, co wielu trenerów i zawodników Kadry Narodowej nie do końca akceptuje i uznaje. W celu przybliżenia tego problemu oraz przekonania niedowiarków, pragnę przedstawić swoją propozycję treningu z uwzględnieniem kształtowania i utrzymywania wytrzymałości ogólnej i specjalnej.

 

Pełna wersja artykułu

Pobierz

Artykuł opublikowany w: Strzelectwo sportowe (Nowoczesne rozwązania szkoleniowe), zeszyt nr 12, Wrocław, 2015,
ISBN 978-83-941103

Autor: Staniszewski Cezary

Podziel się